MENÜ

HABERLER

TR EN
SEZA PAKER
SEZA PAKER
05.10.2018
KUANDU BİENALİ 2018, ASYA'YA YEDİ SORU

Taipei Ulusal Sanat Üniversitesi ile bağlı olan Kuandu Müzesi, geçtiğimiz on yılı kapsayan altıncı edisyonunda Asya konusuna odaklanıyor. Direktör Hongjohn Lin’in sunumu ile gerçekleşen 6. Kuandu Bienali, dikkati bir Asya bienalinin yapıp yapamayacaklarına dair refleksif bir modele yönlendirir. Bu noktadan çıkışla, Asya’nın jenealojisi sorgulanmalı ve araştırılmalıdır. Coğrafi Asya, Avrasya kıtasının bir parçası olup Afrika ile bağlanmaktadır. Yunan kelime Ἀσία (Asya); etimolojik olarak ‘güneşin doğduğu topraklar’ anlamına gelip, ‘öteki’ insanların yaşadığı ve kolonilerin kurulduğu yere işaret eder. Avrupa’ya istinaden Asya, doğu toprakları, ilkin ‘öteki’ için uygun ve belirgin bir kavramdı. Elbette Asya’nın mevcudiyeti, genelleme ve soyutlama olmaksızın var olamaz; çünkü gerçekte Asya muhalif ve heterojendir. Modernite ve kolonyalizm ile karşılaştıklarında, çoğu Asya ulus devleti çarpık tarihler, gerginleşen gelenekler, kaba demokrasi ve eşitsiz kentleşme yaşamıştır. Savaşlar, çatışmalar, krizler ve diasporalar Asya’nın hem kendi içerisinde hem de dışarıdan yaşadığı endemik semptomlardır.

Seza Paker’in 4 kanallı video işi, Nuit de Jour, göz açıp kapayana kadar süren bir yolculukta, Avrupa ve Asya’nın, hem günümüz hem de geleceğinin kapitalist dünyasının bir sorgulamasıdır.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch