MENÜ

HABERLER

TR EN
SEMİHA BERKSOY
SEMİHA BERKSOY
25.05.2017
MÜZE ALIMI | VEHBİ KOÇ VAKFI KOLEKSİYONU, İSTANBUL

Galerist, Semiha Berksoy’un 1970’lerin ilk yarısında ürettiği 3 farklı otoportresi ile 2001 tarihli ‘Wagner’in Tristan ve Isolde Operasından Isolde’nin Aşk Ölümü’ isimli çarşaf üzerine yağlıboya eserinin VKV Koleksiyonu’na eklendiğini duyurmaktan mutluluk duyar.

Semiha Berksoy(1910-2004) doğuştan gelen sanat aşkıyla ve yeteneğiyle Cumhuriyet kuşağının en önemli temsilcilerinden  ve Türkiye'nin uluslararası alanda tanınmış ilk sanatçılarından biridir. Berksoy tutkularını, aşklarını ve acılarını, çizgisel, ironik ve yalın bir dille resimlerine aktarırken, yaşam, ölüm ve zamanın sınırlarının aşıldığı yeni bir boyut yaratır. Kendi yaşantısını üretiminin merkezine alan sanatçı, yaşamını ve sanatını birbirinden ayırmaz; resimleri cesur, coşkulu, disiplinli, özgün kişiliğinin yanı sıra bütüncül sanat eğitimi, deneyimi ve anlayışının da birer uzantısıdır.  

Sanata çok yönlü yaklaşımıyla gerçek bir öncü olan Berksoy; ilk sesli Türk filminde ve ilk Türk operasında, yurtiçi ve yurtdışında sayısız önemli temsilde sahne alır. Berlin Yüksek Müzik Akademisi’ni birincilikle bitiren sanatçı  ‘Birinci Sınıf Opera Sanatçısı’, ‘Başartist (Primadonna)’ ve ‘Devlet Sanatçısı’  ünvanlarına layık görülür. Yaşamını sanata adayan ve görsel sanatlarla her zaman yakından ilgilenen Berksoy, 1997 Istanbul Bienali, 1998 Manifesta II ve 2005 Venedik Bienali gibi önemli uluslarası sergilerde eserleriyle yer alır. 2000 yılında ise 90 yaşında New York Lincoln Center'da yönetmen Robert Wilson'un "The Days Before" adlı oyununda Wagner'in Aşk Ölümü aryasını  söyler.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch