MENÜ

HABERLER

TR EN
SEMİHA BERKSOY
SEMİHA BERKSOY
07.11.2018
KARMA SERGİ | 'ALACAKARANLIK', MENDES WOOD DM, BRÜKSEL

15. ve 16. yüzyıllarda Hollandalı ve Flaman sanatçılar Vanitas adı verilen, sembolik hiperrealist bir akım başlatır.

İncil’deki Ecclesiastes ahdinin girişi olan: “Her şey boş, bomboş, bomboş’ diyor Vaiz cümlesinden ilham alıp;ölü doğa, lüks objeler, çiçekler ve kafatasları resmederek hayatın hassas ve kısa oluşuna, dünyevi zevk vehırslarınsa boş, değersiz oluşuna dikkat çekerler. Fani olana kalıcılık bahşederek ölümü alt edebilecekmiş gibi beceri ile resmedilen kompozisyonlar ile bu resimlerin değişken varlığı; dönemin kayıt cihazı işlevinde olan ilkel resmi ve yüzyıllar boyu dayanabilen lüks objeleri anımsatır. Resimlerin gösterişli ve baştan çıkarıcı atmosferi bizlere vücutlarımızın sınırlılığını hatırlatırken, bir yandan da şehvet dolu bir varoluşu vaat eder.

Resmin sürükleyici ve muğlak yönlerini vurgulamak adına, fanilik ve havailik konularını ele alan Vanitas ve ortaçağ Danse Macabre’den yola çıkan Alacakaranlık, izleyiciye metafiziksel ve kasvetli bir deneyim yaşatmayı amaçlar. Eserler; rakipsiz, büyüleyici, karşıt, kriptik, alışılmışın dışında, gizemli – başka bir değişle ‘neredeyse imkansız’ dışavurumlardır.

Sergilenen sanatçılar: Lucas Arruda, Semiha Berksoy, Pedro Caetano, Miriam Cahn, Tony Camargo, Jake & DinosChapman, Monster Chetwynd, Adriano Costa, Tiago Carneiro da Cunha, René Daniëls, Enrico David, VincentDesiderio, Eliza Douglas, Nicole Eisenman, Bracha L. Ettinger, Celia Hempton, Rodrigo Hernández, Jacquelinede Jong, Sanya Kantarovsky, Allison Katz, Sanam Khatibi, Stanislava Kovalcikova, Patricia Leite, Maria Loboda,Patrizio di Massimo, Dawn Mellor, Daniele Milvio, Paulina Olowska, Osman Yousefzada, Santiago de Paoli,Rodolpho Parigi, Nicolas Party, Paulo Nimer Pjota, Autumn Ramsey, Mathilde Rosier, Giangiacomo Rossetti,Josh Smith, Lucy Stein, Gokula Stoffel, Emily Sundblad, Walter Swennen, Dorothea Tanning, Erika Verzutti,Kathleen White, Issy Wood, Amelie von Wulffen, Mark Van Yetter, Jakub Julian Ziółkowski.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch