MENÜ

SANATÇILAR

TR EN
NURİ KUZUCAN

Nuri Kuzucan resimlerinde kişisel alan ve kentsel peyzaj konularını araştırır. Modern şehrin, sakinleri üzerinde yarattığı etki üzerine düşünür, beton yığınlarını andıran soyut formlar ile yalnızlık algısını çözümler. Hayali bir şehri resmederken, farklı boya katmanlarının oluşturduğu küçük geometrik form düzenlemeleri ile algılanabilir bir bütün yaratır. Modernizme olan tepkisini malzeme seçimi ile de yansıtan sanatçı, bant kullanımı ile izleyici üzerinde yaratmak istediği etkiyi pekiştirir. Sanatçının özgün perspektif algısı hem ilk dönem işlerinde yer alan samimi alan gezintilerinde, hem de ilerleyen dönemlerde şehre kuş bakışı açıyla yaklaştığı eserlerde oldukça baskındır. Kuzucan’ın işlediği konular arasında modern şehrin günümüz yaşam kültürü üzerinde belirleyici ve niteleyici özelliği önemli bir yer kaplar.

“Açık Alan” (2004), “Trafik” (2006) ve “Mutlu musun?” (2008), Kuzucan'ın şaşırtıcı bakış açısını izleyiciye tanıtan ilk sergilerdir. “Plan” (2010)'da sanatçı, daha önceki sergilerindeki daha samimi gezintilerden uzaklaşarak şehre kuş bakışı bir manzara sunarken, Edouard Malingue Gallery, Hong Kong'da gerçekleşen ilk kişisel sergisi “ISTHK/HKIST” (2013), İstanbul'dan Hong Kong'a metropollerin nasıl modern yaşamın gösterge ve nicelik belirleyicileri haline geldiğini gösterir. Hong Kong'da yer alan Edouard Malingue Gallery'deki ikinci kişisel sergisi “The Blissful Defect” (2016), modern şehrin görünümüne ve anonimliğine odaklanan ilk kişisel sergisindeki eserleri temel alarak onların üzerine inşa inşa edilirler. Çin anakarasında gerçekleşen sergisi “Name” (2018), İstanbul kentine ve onun tarihi ve kültürel arka planına dair anlayışı daha güçlü bir şekilde ele alır. Son olarak, "Açık Alan 2" (2020) isimli iki yıllık projesiyle Kuzucan, GALERIST’te gerçekleşen sergiye davet ettiği eserler ve sanatçılar aracılığıyla nötr bir plastic mekan kurgulama zeminini test eder.

Nuri Kuzucan (d.1971) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim bölümünde eğitim görmüş, sonrasında Sosyal Bilimler yüksek lisansı yapmıştır. İstanbul ve Hong Kong’da gerçekleşen kişisel sergilerinin yanı sıra Basel, Berlin ve Dubai’de karma sergilerde yer almıştır. Kuzucan’ın işleri Pera Müzesi gibi kamusal koleksiyonlarda gösterilmiş olup, yakın zamanda İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Vehbi Koç Vakfı çağdaş sanat daimi koleksiyonlarına dahil edilmiştir. Hong Kong’daki ilk kişisel sergisini takiben sanatçı hakkında çağdaş sanat alanının uluslararası yorumcuları tarafından yazılan metinlerin yer aldığı kapsamlı bir yayın oluşturulmuştur. Yayına katkıda bulunan yazarlar arasında Levent Çalıkoğlu(İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü), Arienne Koek (CERN Sanatçı Konuk Programı), HG Masters (Art Asia Pasific, Bağımsız Editörü) ve Bige Örer (İstanbul Bienali Direktörü) yer alır.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch