MENÜ

HABERLER

TR EN
NİLBAR GÜREŞ
NİLBAR GÜREŞ
17.07.2020 - 11.10.2020
'AFTERGLOW', YOKOHAMA TRİENALİ, JAPONYA

Nilbar Güreş, Unknown Sports isimli fotoğraf serisi ile Raqs Media Collective'in küratörlüğünde, Yokohama Trienali yedinci edisyonunda yer alıyor.

"Trienalden doğan ortam, birçok farklı ve belirli bölgelerden gelen, hazırda bekleyen ya da acil olan kaygılara doğru göçe davet eder. O sırada yeniden sıralanıp çizilmiş bir şekilde dururlar, birlikte var olmakta asılı kalmış bir şekilde. Yokohama Trienali'ne giden yola yaklaşık iki sene önce, önemle ilgili sorularla, zehirli önemle, arkadaşlıkla önemle, arkadaşlığın içindeki ışıkla ve parlaklık kozmolojileriyle başladık. Bu kaynakları sadece sanatçılarla değil, Episōdo 00’ın dünyasıyla da paylaştık.

Bu sırada, birkaç ay içinde, minik bir virüs, yaşamayan bir varlık ortaya çıktı ve altüst edici bir tavırla tüm canlılara bir görev yükledi. İnsanlık tarihinde ilk defa hepimiz, dünyanın her yerinden milyarlarca insan, birbirimizin bilinciyle yaşam biçimlerimizi yeni baştan üretmek durumundayız. Bu durum dünyayı yeniden anlamamızı bir öncelik haline getirdi. Bilinmedik, viral ve okunamaz bir zamanın sonrasında, alışık protokollerden uzaktayız. Tek başımıza ve kolektif olarak, bilindik kuralların değişmesinin getirdiği aciliyetle, tüm ayarlarımızın çalkalanmasında ilerlememiz gerekir. Şu anda hepimize baskı uygulayan çalkantılı bir akıntının içindeyiz.

Afterglow bir alandır: iç dünyamızdan kozmik dünyalarımıza uzanan spektrumu algılayıp yaratmada otodidaktik bir algı etkinleştirip, sanatçılarla bir müzakere içinde, birlikte yürüdüğümüz bir alan. Otodidaklar herşeyi öğrenip sonra unuturlar. Gerekirse verilen ve kanıksanan her şeyle ilgili uyumsuzlaşmaları gerekir, çünkü dünyayı tamir etmek için yazılan kılavuzun içindeki işlev ve yönergeler onarılamayınca, değişmeleri gerekir.

Afterglow ilişkilerin, hükümlerin ve sonuçların, dünyayı sabır ve merakla görüp aktarabilme kabiliyetinin bir altyapısıdır. Bu çaba bize hatalı yerleri, sarsıntıları, çöküş ve atılımları hissetmemizde yardımcı olur.   Bu kapasiteler, bazen alışılmış hayatımızın, bağlantılı ve bitişik manzaralarımızda gizli olup, etrafımızdaki kaynaklara ulaşmamız için gereklidir. Oyununu kurallarını değiştirmek amacıyla ilişkilerin ve birliklerin, bağların kurulmasında yardımcıdır.

Sourcebook (2019)’da, sizi tekrar etkilemesini istediğimiz bir şaşkınlık hissi paylaştık:

“Hayat, evren, dünya ve günün her saati sayısız hareketlerle parçalanıp yeniden oluşuma girer, adım adım, berrak bir önemle yeniden inşa edilir. Kırılmış dakikalar zamanın toksik enkazı sonrasında onarılır. Hayat, ışıldayan bir otoditaktır.”

Bu Afterglow’da, size hoşgeldiniz diyoruz.

Raqs Media Collective

Yeni Delhi, 2020

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch