MENÜ

HABERLER

TR EN
NİLBAR GÜREŞ
NİLBAR GÜREŞ
02.09.2021
DİJİTAL SERGİ | 'BREASTS BY ROSE', VORTIC

Galerist, Vortic tarafından düzenlenen OUT Collective kapsamında Nilbar Güreş’in eserlerinden bir seçki sergilemekten mutluluk duyar. Londra Onur Haftası ile eş zamanlı gerçekleşecek dijital sergi 2 Eylül’den 31 Ekim'e kadar görülebilir. Nilbar Güreş’in pratiği; performans, video, heykel, enstelasyon, fotoğraf ve kumaş üzerine karışık teknik kolaj gibi farklı medyumları kapsar. Güreş’in işleri öznelden yola çıkarak daha geniş sorunları ele alır. Varolan kültürel sembolleri çözümlemekteki anlayışı, ve yerel zanaatlere dair donanımı sayesinde, külliyatına sosyal mesajlar telkin eder.

Güreş’in yakın dönem resimleri, queer bir imge yaratmanın, bu imgelerden örülmüş bir dünyadaki yaşananları paylaşmanın yolunu yordamını araştırıyor. Bu uğurda Güreş bir çırpıda, geri dönüşü olmayacak şekilde boyamaktan, hiçbir düzende yan yana gelmeyecek öğeleri birbirine katmaktan haz alıyor. Denilebilir ki sanatçı, temsil geleneğinin sınır boylarında dolaşıp farklı akımları ve araçları birbirine katarak, arzusunun özgürce hareket edebileceği bir dünya yaratmak için sanat yapıyor. Bunun için kendisine arkadaş arayan Güreş’in hizayı, düzeni umursamayan çalışmaları kolaylıkla temsilin sınırlarından taşıp izleyiciyle aralarındaki güvenli mesafeyi kat ediyor. Cinsler arası hiyerarşi kurmanın, türcülüğün yerini içe içe geçmiş, sınırları aşan, akış halinde, trans bir varoluşa bırakıyor.

Güreş'in resimleriyle bir arada ise kadın kimliğini ve kadının rolünü çeşitli bağlam ve ortamlarda araştıran, oyuncu ve mizahi pratiğiyle oldukça performatif olan fotoğraf çalışmaları sergileniyor. Fotoğrafların kahramanları her zaman kendi doğal ortamlarındadırlar; Güreş, en doğal ve rahat gelen sahne, ortam ve kıyafet konusunda kendilerine danışarak ilerler. Sanatçı kendi ifadesiyle, “kadınların kendi kimliklerini, cinselliklerini belirleme yollarını ve bu süreçte çevrelerini ve onunla ilişkili alanları, kendi arzularını ve durumlarını stratejik olarak dönüştürme ve değiştirme yollarını tasvir ediyor.”

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch