MENÜ

HABERLER

TR EN
NİLBAR GÜREŞ
NİLBAR GÜREŞ
15.06.2021
KAMUSAL YERLEŞTİRME | 'ATEM (NEFES)', PERCHTOLDSDORF, AVUSTURYA

Perchtoldsdorf bu sene devasa müstahkem kulesinin 500. yıl dönümünü kutluyor. Şehir merkezinde konumlanan 60 metre yüksekliğindeki geç ortaçağ dönemine ait yapı, şehrin kimliğinin önemli bir unsurunu oluşturuyor. Bu özel yıldönümünü kutlamak için sanatçı Nilbar Güreş, bu çarpıcı yapı için geçici bir proje tasarlamaya davet edildi.

 

Güreş’in kule için sanatsal konsepti, nesnelerin bir ruhu olup olmadığı sorusuna değiniyor. Kendi Kürt-Alevi kültüründe de izleri bulunabilen kadim bir din olan animizm, nesnelerin görünmez bir güce sahip oldukları, duygu ve arzularımıza sezgisel bir köprü oluşturduğu inancına dayanmaktadır. Güreş, kulenin bir iletişim gemisi olarak değerini vurgulamak amaçlı kulenin camlarına nefes balonları yerleştirdi. İpekten yapılmış ve en az 4 metre çapında olan bu balonlar belirli aralıklarla şişip sönerek kuleye nefes alıyormuş izlenimi veriyor.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch