MENÜ

HABERLER

TR EN
NİLBAR GÜREŞ
NİLBAR GÜREŞ
24.10.2020 - 24.01.2021
KARMA SERGİ | 'NOT FULLY HUMAN, NOT HUMAN AT ALL', KUNSTVEREIN IN HAMBURG, ALMANYA

Nilbar Güreş’in yer aldığı ‘Not Fully Human, Not Human at All’ sergisi, Avrupa’da süregelen insandışılaştırma sürecini inceler. İnsandışılaştırma genel olarak bir grup insanın başka bir grup insanın yaşamını değersizleştirmesi olarak anlaşılabilir. Sergi; COVID-19 salgınına bağlı küresel çapta gelişen acil durumlarla şiddetlenen, temel insan hakkı sağlık hizmetlerine erişimdeki eksiklik, ve insandışılaştırıcı şiddetten güç alan ekstremist sağ politikalardaki artışla eş zamanlı gerçekleşmektedir. Sergi ‘Not Fully Human, Not Human at All’ ismini, Donna Harraway’in, genel olmayan kolektif insanlık durumlarını teklif ettiği, aydınlanma hümanizmindeki ‘evrensel’ iddaları itiraz ettiği “Ecce Homo, Ain’t (Ar’n’t) I a Woman, and Inappropriate/d Others” isimli makalesinden alır.

Bu sergi, sempozyum ve yayın, Avrupaya coğrafi ve kavramsal bir çerçeveden yaklaşırken, insanların ‘insanlık’ adı altında, sınırları içinde gerçekleştirdikleri insandışılaştırmak ile eşleşen aktivitelere ayna tutar. KADIST tarafından başlatılmış ve Nataša Petrešin-Bachelez küratörlüğünde Kosova, Portekiz ve Belçika’da enstititu işbirlikleri ile gerçekleşmiş üç yıllık bir projeyı takip eder.

Küratörler | Nataša Petrešin-Bachelez, Bettina Steinbrügge

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch