MENÜ

HABERLER

TR EN
NİL YALTER
NİL YALTER
09.03.2019
KİŞİSEL SERGİ | 'EXILE IS A HARD JOB', MUSEUM LUDWIG, KÖLN

Nil Yalter, 1970’lerden bu yana feminizm, göçmenler, eşcinsellik ve cinsel kimlik gibi guncelligini korumaya devam eden sosyal içerikleri merkeze alan sanatıyla öncü olmuştur. Yalter, video sanatı doğduğunda Fransa’da bu medyumu kullanan ilk sanatçılardan biridir. Museum Ludwig, Yalter’in Almanya’daki ilk retrospektif sergisi ile; 1970’ler resim ve video işlerinden, fotoğraf, video, desen ve heykelleri kolaj ettiği multimedya enstelasyonlara kadar sanatçının işlerinin çeşitliliğini sunar. Bu sergi, Yalter’in özgün estetiğinin izlerini sürer.

Yalter’in işleri; Türk bir aktivistin idamı, kadınlar hapisanesinin günlük yaşamı, okuma-yazma bilmez bir gurbetçinin yaşam şartları gibi güncel politik durumlardan doğarlar. İşlerinde dilin yanısıra Orta Doğu, Türkiye ve Batı Avrupa’nın kültürel etkileri önem taşır. Yalter, betimlediği insanların seslerini de işlerine hassasiyetle aktarır. Yarı-antropolojik metodu ile Yalter, bu insanların durumlarını yansıtarak marjinalleştirilmiş grupları görünür kılar.

Museum Ludwig sergisi kapsamında, Nil Yalter’in Exile is a Hard Job/Walls serisi Köln şehri kamusal alanlarında görülebilecek. Turkish Immigrants (1977) eserinden çizim ve fotoğraflar herhangi bir izin olmaksızın çeşitli mahalle duvarlarına sıvanacaklar. Sanatçı semtlerdeki baskın dilleri – Almanca, Türkçe, Arapça, Lehçe – kullanarak “Şu gurbetlik zor zanaat, zor” sloganını posterlere yazacak. Bu eser, varlıkları hem bariz hem yetersiz olan gurbetçiler tarafından var edilmiştir, ve yine onlar için vardır.

Nil Yalter: Exile is a Hard Job, Museum Ludwig tarafından ve Center for Cultural Studies, Hessel Museum of Art ve Bard College, New York işbirliği ile gerçekleşir. Sergi, German Federal Cultural Foundation ve Kunststiftung NRW desteklerinin yanısıra SAHA’dan da destek almıştır.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch