MENÜ

HABERLER

TR EN
NİL YALTER
NİL YALTER
05.09.2019 - 09.02.2020
KİŞİSEL SERGİ | 'TRANS/HUMANCE', MAC VAL, PARİS

Nil Yalter, politik ve sembolik bir monografi.MAC VAL; videodan resme, kolajdan fotoğrafa, performanstan enstelasyona, sanatının angajmanı ve çok-biçimliliği ile uluslararası olarak tanınan Nil Yalter’in özgün solo sergisine ev sahipliği yapıyor. 1938 doğumlu militant sanatçı Yalter hakkında, sanat eleştirmeni Georges Boudaille şunları yazar: “Nil Yalter kendisini en saplantılı konulardan olan göçmen işçiler ve toplumlarda kadının konumu hakkında bir enstrüman olarak görür” (1979).

Yalter’in eserleri ve yer alan biçimler, belgesel ve sosyolojik materyallerden yola çıkar. Sanatçı alan araştırmaları ve röportajlar ile göçmen erkek ve kadın işçiler, sürgün toplumlar, kadın mahkümlar gibi toplum dışında bırakılan birey ve nüfusların durumlarını araştırır. Yalter, toplumlarında, şehirlerinde, ülkelerinde günlük yaşamlarında zorluklarla yüzleşen bireylere ses verir.

“TRANS/HUMANCE” Nil Yalter’in işlerine adanan Fransa'daki ilk büyük müze sergisidir. 2016 yılında FRAC Lorraine organizasyonunda gerçekleşen sergiyi takiben, ve Museum Lugwig, Köln ile the Hessel Museum of Art, Annandale-on-Hudson, New York sergilerini destekleyici olarak tasarlanmıştır. Sanatçının 1960’larda ürettiği konstrüktivist resimlerden çağdaş üretimlerine; göç, cinsiyet ve sınıf gibi konular üzerinde feminist ve Marksist bir perspektif edinen eserlerine retrospektif bir yaklaşım sunar. Desen, resim, video, performans, yazı, fotoğraf ve obje gibi farklı medyumları biraraya getiren serginin öncü teması ayrımcılıktır. Sergiye aynı zamanda sanatçının Fransızca basılan ilk monografisi eşlik eder.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch