MENÜ

SANATÇILAR

TR EN
ELİF URAS

Elif Uras (d. Ankara), Brown Üniversitesi ve Columbia Law School'da okuduktan sonra Columbia School of the Arts’tan (Columbia Sanat Fakültesi) MFA (Güzel Sanatlar Yüksek Lisans) ve School of Visual Arts’dan (Görsel Sanatlar Okulu) BFA (Güzel Sanatlar Lisans) dereceleri aldı. Sanatçının pratiği seramik, desen ve resim gibi medyumları kapsar.

Uras, eserlerinde zaman veya coğrafyaya bağlı olmaksızın kadının temsili ve bununla ilişkin olarak cinsiyet ve sınıf yapıları üzerine düşünür. Tarih öncesi sanat, antik çağ, İslam geometrisi, İznik çinileri ve Batı modernizmi gibi çeşitli sanat tarihi kaynaklarından esinlenen eserlerinin yüzeylerinde sıklıkla yoğun işçilikli karmaşık desenler kullanır. Uras’ın çalışmaları aynı zamanda gelenek, süsleme ve özellikle de kadına atanan emek konularıyla ilgilenir.

Yüzyıllar önce Osmanlı İmparatorluğu’nun en meşhur çini ve seramiklerinin üretildiği İznik’te çalışan Uras’ın heykelleri, bölgenin nonfigüratif görsel söz dağarcığını kadın bedeni ile birleştirir. Sanatçı, ürettiği formlarla, hızla modernleşen ancak geleneksel bir toplumda kadınlık fikirlerine referans olan kapları boyamak ve çizmek için geleneği altüst eden girift geometrik ve natüralist desenler kullanır. Eserleri; Metropolitan Müzesi, MoMA PS1, Salon 94 New York, 9. Şanghay Bienali ve Pera Müzesi’nde sergilenmiştir; aynı zamanda Metropolitan Müzesi, New York, ve Victoria & Albert Müzesi, Londra daimi koleksiyonlarına dahil olmuşlardır. Sanatçı 2020-2021 yılları arasında Sanat ve Tasarım Müzesi, New York’un sanatçı konaklama programında yer almıştır.

Elif Uras, New York, İstanbul ve İznik’te yaşıyor ve üretiyor.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch