MENÜ

SANATÇILAR

TR EN
ELİF URAS

Elif Uras (d. 1972, Ankara) resimlerinde ve seramik işlerinde, çeşitli tarihsel ve kültürel referanslardan beslenir. Dev minyatürleri andıran anlatı-odaklı tuvallerinde Uras, Sürrealist görüntüler, Ekspresyonist renk, Türk ve İslam motiflerinin bir sentezi ile düzenlenmiş mekânlar kurgulayarak, çağdaş toplumumuzu tüm görsel fazlalıkları ile yansıtan iğneleyici bir toplumsal eleştiri yapar. Uras seramik işlerinde modernite ve gelenek arasındaki ilişkiyi ele alarak değişken cinsiyet ve sınıf yapıları, kültürel melezlik, üretkenlik, gelenek ve emek gibi kavramları sorguluyor . Yüzyıllar önce Osmanlı İmparatorluğu’nun en meşhur çini ve seramiklerinin üretildiği İznik’te çalışan Uras’ın heykelleri, bölgenin nonfigüratif görsel söz dağarcığını kadın bedeni ile birleştirir.  

Elif Uras, Brown Üniversitesinde ekonomi ve Columbia Law School'da hukuk okuduktan sonra Columbia School of the Arts’tan (Columbia Sanat Fakültesi) MFA (Güzel Sanatlar Yüksek Lisans) ve School of Visual Arts’dan (Görsel Sanatlar Okulu) BFA (Güzel Sanatlar Lisans) dereceleri aldı. Solo sergileri arasında, Kaynak (Galerist, Istanbul 2018); Déjà Vu (The Box, Pippy Houldsworth Gallery, Londra, 2017); Hayal Meyal (Galerist, İstanbul, 2016); Nicaea (Aldrich Güncel Sanat Müzesi, Connecticut, 2015); Panorama Pasajı (Galerist, İstanbul, 2008); Drawing Disconnect (Kirkhoff, Kopenhag, 2008); The Occidentalist (Smith-Stewart, New York, 2007); Industry (GAVLAK, West Palm Beach, 2006); Private Collection (Kenny Schachter/ROVE, New York, 2004) ve Ne İstersen İste (Galerist, İstanbul, 2004) sayılabilir. Uras’ın eserleri, Victoria and Albert Müzesi, MoMA PS1, Salon 94, 9. Şangay Bienali, Proje 4L/Elgiz Güncel Sanat Müzesi ve Pera Müzesi’nde sergilenmiştir ve Victoria and Albert Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi, Ringier Koleksiyonu, Zürih ve Collezione Maramotti, Reggio Emilia gibi koleksiyonlarda yer almaktadır.

MENÜ
YÜKLENİYORYÜKLENİYOR
cartier santos 100 steel bracelet hublot womens watch replica watches uk breitling bentley gt dark sapphire rolex platinum daytona replica watch jlc deep sea alarm price 5196j - calatrava replica watches rolex submariner stolen breitling service center uk replica watches hublot laferrari sapphire price fake cartier panthere watch replica watch